Podpowiadamy dlaczego druk w drukarni gazet jest najtańszy i najszybszy, jakie stosuje się rozwiązania dla wydruku na papierze gazetowym.
Technik druku jest sporo. Wikipedia dzieli druk m.in. na przemysłowy i artystyczny. Wśród tego pierwszego rozróżnia 3 kategorie, a każda z nich co najmniej po kilka odmian:
Podział według normy ISO 12637-1:
Bezfarbowe
- fotochemiczne: halogenkami srebra, diazoniowe
- termochemiczne: bezpośrednie termiczne
- elektrochemiczne: wyładowaniami iskrowymi
bezformowe
- ink-jet: ciągły, kropla na żądanie
- termotransferowe: z nośnikiem woskowym, termosublimacyjne
- elektrostatyczne (zob. druk cyfrowy): elektrograficzne, elektrofotograficzne, strumieniem elektronów, magnetograficzne
Z formą
- druk wypukły: fleksograficzne, typograficzne, typooffsetowe
- druk płaski: litograficzne, offsetowe
- druk wklęsły: rotograwiurowe, wklęsłolinijne, tamponowe
- druk farboprzenikalny: sitodrukowe, risograficzne
Następnie rozróżnia druk ze względu na artystyczne techniki i… tych również jest sporo, wymieńmy chociażby drzeworyt , litografia, miedzioryt.
Nas jednak interesuje podziału druku ze względu na postać podłoża, czyli druk arkuszowy i druk zwojowy.
Podsumujmy ten wstęp:
odmian druku jest sporo, różne techniki mają praktyczne zastosowanie w przeróżnych sytuacjach, rozwiązaniach, jednym z najpopularniejszych – obok druku cyfrowego – jest druk offsetowy.
Rodzaje druku offsetowego
Druk offsetowy dzielimy generalnie na dwa: arkuszowy, czyli takie, gdzie druk wykonuje się na arkuszach, i tzw. druk rolowy – który oferują profesjonalne drukarnie gazet. Sam druk zwojowy dzielimy jeszcze na zimny i gorący.
Specyfika profesjonalnego druku gazetowego
Profesjonalny druk gazetowy to druk rolowy. Maszyny drukujące w tej technice oferują druk bardzo tanio i bardzo szybko. Na tyle szybko, że wysychanie farby odbywa się w locie, a korekty (jak pasowanie kolorów oraz wydatek farby) odbywa się w trakcie pracy. To tłumaczy, dlaczego zaleca się drukować w drukarniach gazet większe nakłady: zazwyczaj dla ustawienia parametrów druku schodzi kilka tysięcy kopii druku.
Gdzie oszczędności?
Czyli już wiemy parę spraw:
- profesjonalny druk gazetowy (tak jak przy dziennikach) nijak się ma do typowego druku offsetowego jaki oferuje większość lokalnych drukarni, lokalne drukarnie mogą oferować quasi-druk, ale będzie się odbywał w innej technologii, a więc innej jakości, innych cenach. Chyba, że poproszą np. nas o pomoc – co też się zdarza.
- druk gazetowy odbywa się na innym papierze niż typowy offset arkuszowy, papier gazetowy musi być lekki, aby schnąć w locie, to przy okazji jest jedną z największych zalet druku na papierze gazetowym: lekki papier gazetowy = niższa cena, a w sytuacjach w których drukarnia gazet kupuje od dystrybutora tiry tylko jednego, dwóch rodzajów, pozwala to na negocjowanie bardzo niskich cen. Bo ze względów na technologię, druk na papierach jest mocno ograniczony
- profesjonalny druk prasy, gazet nie jest docinany, to tłumaczy marginesy i niedoskonałości
- profesjonalny druk gazet jest szybki
Czym różni się druk gazety w lokalnej drukarni od drukarni gazet?
Przede wszystkim
- ceną – drukarnia gazet może zaoferować znacznie niższe stawki, związane z optymalizacją technologii, czy drastycznie tańszymi cenami papieru
- szybkością realizacji – drukarnia gazet od razu po wydrukowaniu może przygotować gazety do wysyłki
- jakością papieru – profesjonalny druk gazetowy to lekki papier do którego dostęp typowe drukarnie mają ograniczony lub jest on znacznie droższy. Typowe maszyny arkuszowe pobierają papier przyssawkami, papier gazetowy jest za lekki i dla maszyn arkuszowych typowy papier gazetowy jest często problemem.
Różnice w cenie? Nawet 80%
na rynku prasowym znajdziemy sporo drukarni oferujących „druk gazet”. Niestety większość nie oferuje druku typowego jak przy druku dzienników, tylko imitację, tj. grubszą gramaturę papieru, wyższe ceny, dłuższy czas realizacji… czyli nie oferują największych zalet druku gazetowego.
Nie bez powodu wspominamy często o wysokich różnicach w cenie między typowym drukiem offsetowym, a np. naszym drukiem gazetowym. Pamiętajmy, że papier gazetowy jest znacznie lżejszy od papieru używanego przy druku czasopism. Typowym drukarniom lokalnym ciężko będzie dogonić ceny drukarni gazet – jest to technicznie bardzo problematyczne.
Jakie drukarnie są lepsze?
Tak naprawdę zależy to od tego, czego potrzebujemy! Do druku gazet najlepsza drukarnia gazetowa, do druków czasopism (np. na kredzie) typowe drukarnie offsetowe.
Mamy nadzieję, że tym tekstem przybliżyliśmy Wam, specyfikę druku prasowego i drukarni gazet.